הרמת סינוס

הרמת סינוס – מתי עושים? וכיצד זה מתבצע?

הרמת סינוס היא פעולה המתבצעת בטיפול שיניים לפני השתלת שן, כאשר אין לנו מספיק מרווח בין רכס הלסת לרצפת הסינוס. כאשר אדם מגיע לבצע השתלת שיניים יש כמה דרכים לעשות זאת. בדרך כלל שימוש בשתלים רגילים אומר שהמרווח הנדרש בין רכס הלסת לרצפת הסינוס יהיה 10 מ"מ לערך שזהו אורך של שתל רגיל. אנו רוצים שהשתל יגיע אל רצפת הסינוס אך לא יחדור אליה. מה שקורה הוא שברוב הפעמים אין לנו 10 מ"מ של עצם בין הרכס לרצפה ולכן יש הצורך לבצע הרמת סינוס ולהחדיר תוספת עצם שתאפשר לנו את השתלת השן בצורה בטוחה, נכונה ומקצועית.

הרמת סינוס ואילו סוגים קיימים?

המשמעות של הרמת הסינוס היא יצירת שטח עצם נוסף עליו נוכל להתבסס לצורך ביצוע ההשתלה. הפעולה שתתבצע למעשה היא דחיקת רצפת הסינוס למעלה מה שייצור מרווח בין רכס הלסת לרצפת הסינוס, יגדיל את השטח לכמות הנדרשת ויאפשר להחדיר את תוספת העצם הנדרשת להסדרת המידה הנדרשת שהיא קרוב לוודאי תהיה 10 מ"מ. 

יש 2 סוגים של נתונים להרמת סינוס: הרמת סינוס סגורה והרמת סינוס פתוחה.

הרמת סינוס סגורה:

ניתוח פשוט יותר, המתבצע באותו זמן שבו מבצעים את ניתוח השתל הדנטלי ואינו דורש ניתוח נוסף. לאחר חשיפת רכס הלסת קודחים חור קטן בעצם הלסת עד שנגיע לרצפת הסינוס. כעת מבצעים את דחיקת רצפת הסינוס כלפי מעלה באמצעות מכשיר מיוחד הדומה מאוד לאיזמל עם ראש עגול. המכשיר מאפשר לנו מצד אחד לדחוק את רצפת הסינוס למעלה ולהרחיב את החור שקדחנו להחדרת השתל ומצד שני תוך כדי מאפשר לנו להחדיר תחליף עצם במרווח שנוצר. תוך כדי הפעולה נגיע למרווח הנדרש של 10 מ"מ ונוכל להחדיר את השתל. ישנן גם שיטות נוספות שבאמצעותן ניתן לבצע את הפעולה במסגרת הרמת סינוס סגורה אך לא נרחיב עליהן כאן.

היתרונות של הרמת הסינוס הסגורה:

  • אין צורך בניתוח נפרד. הרמת הסינוס הסגורה מתבצעת באותו ניתוח שבו מקבעים את השתל. 
  • הפעולה היא קלה ומהירה יחסית.
  • אין תופעות לוואי הקשורות בהרמת הסינוס.

החסרונות של הרמת סינוס סגורה:

  • מדובר בפעולה עיוורת ובשל כך ממברנת הסינוס עשויה להיפגע מעצם הפעולה מבלי שנדע על כך.
  • מתאים לתוספת קטנה של חלופת עצם.

מהי הרמת סינוס פתוחה?

האפשרות השנייה של הרמת סינוס תהיה הרמת סינוס פתוחה. מדובר בניתוח נפרד בפני עצמו והוא יהיה גם ארוך ומסורבל יותר כביכול. הוא מתבצע בין חצי שנה ל9 חודשים לפני השתלת השן. במהלך הניתוח חושפים את צד הסינוס ויוצרים חלון שדרכו ניתן יהיה להגיע אל הרירית של הסינוס. מרימים את הרירית ומתחתיה משתילים תחליף עצם מיוחד. כעת נותנים למקום בין 6 ל9 חודשים להתאחות ולחבר בין תחליף העצם לעצם הקיימת ולייצר את הגובה המספיק עבור ההשתלה. 

היתרונות של הרמת סינוס פתוחה:

  • ניתן להשתמש בכמות גדולה יותר של תוספת עצם, כלומר לבצע הרמה גבוהה יותר מהרמת סינוס סגורה.
  • הניתוח הנו פתוח ולרופא המנתח יש בקרה על כל מה שקורא במהלכו. לעומת הרמת הסינוס הסגורה שם אם ממברנת הסינוס נפגעת אי אפשר לראות זאת, כאן אם זה קורה ניתן באותו רגע לבצע תיקונים ולטפל במצב.

החסרונות של הרמת סינוס פתוחה:

  • מצריכה ניתוח נפרד ונוסף לניתוח השתל.
  • ממתינים יחסית הרבה זמן בין הניתוחים עד שהעצם הקיימת מתאחה עם תחליף העצם (כפי שאמרנו, לפחות חצי שנה). 

אז אם נסכם את מה שנאמר: ניתוח הרמת סינוס מתבצע כאשר אין לנו מספיק מרווח בין רכס הלסת לבין רצפת הסינוס וכדי להחדיר שתל שאורכו הוא כ-10 מ"מ בדרך כלל, נצטרך תוספת עצם. כדי להחדיר את תוספת העצם נצטרך לבצע פעולה הנקראת הרמת סינוס.

עקבו אחרינו גם ברשתות החברתייות:

סביון מדיקל סנטר פייסבוק

סביון מדיקל סנטר יוטיוב

סביון מדיקל סנטר אינסטגרם

סביון מדיקל סנטר וימאו

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x