חתימה על צוואה הדדית

צוואה הדדית מוסברת בפשטות

צוואה רגילה היא למעשה מסמך בו אדם מפרט מה יעשו בנכסיו לאחר מותו. ישנם מצבים כמו למשל בנישואים שניים בהם כל אחד מבני הזוג מגיע למערכת היחסים החדשה לעיתים קרובות עם רכוש, ילדים ועוד ובין היתר מחליטים לרכוש למשל דירה או נכס אחר במשותף. יכול להיווצר מצב בו לאחר מותו של אחד מבני הזוג תעבור הדירה לילדים של בן הזוג שנותר בחיים והילדים של בן הזוג שנפטר ינושלו מהנכס. במקרים כאלו עריכה של צוואה הדדית מהווה פתרון ראוי והולם.

מה זה צוואה הדדית?

צוואה זו הינה צוואה אשר נערכת בין בני זוג על סמך החלטה משותפת, צוואה הקובעת כי לאחר מותו של אחד מבני הזוג הרכוש שלו יעבור לבן הזוג שנותר בחיים ובנוסף יכולים להחליט כי לאחר מות שניהם הרכוש יועבר לילדיהם או לאדם אחר. עקרונית מדובר על צוואה אשר מעגנת בצורה מסודרת ובהסכמה מלאה של בן הזוג לחלק את הרכוש בדרך שנראית להם. יש אפשרות לכתוב צוואה משותפת או נפרדת, זאת אומרת שניתן לערוך צוואה אחת משותפת של שני בני הזוג או לפצל את הצוואה ולכל אחד מבני הזוג לערוך צוואה בנפרד.

מה חשוב לדעת בנוגע לצוואה מסוג זה?

צוואה מסוג זה אינה חייבת להיות שוויונית, זאת אומרת שההוראות בצוואה של כל אחד מבני הזוג יכולה להיות שונה, ההדדיות היא למעשה כתיבת הצוואה באותו מועד. כל צוואה יכולה לכלול הוראות שונות החל מזכויות צד שלישי ועוד, מה שחשוב זה זמן כתיבת הצוואה וההסתמכות ההדדית של בני הזוג. אם אין הסכמה בין בני הזוג נערכת צוואה נפרדת, מה שנקרא צוואה רגילה אז הורשת הרכוש היא ללא הסתמכות על בן הזוג אלא בהתאם לרצון האישי של עורך הצוואה.

האם וכיצד ניתן לבטל צוואה הדדית?

על פי חוק הירושה יש אפשרות לבטל צוואה כזו. אם בן הזוג בחיים ומעוניין בכך יש לכתוב בצורה מסודרת על בחירת האדם לבטל את הצוואה ולמסור אותה לבן הזוג, רק לאחר מסירת ההודעה מתבטלות הצוואות. בשלב זה אם בני הזוג רוצים להכין צוואה חדשה התבהיר את דרך חלוקת הרכוש יש לעשות זאת שכן אם זה לא יעשה העזבון יחולק בהתאם לחוק הירושה. ישנם מקרים בהם ניתן לבטל את הצוואה גם לאחר מות בן הזוג זה יכול להתבצע גם טרם חלוקת העזבון וגם לאחר חוקת העזבון.

אם אתם מתלבטים לגבי ערכית צוואה הדדית ואינכם בטוחים כיצד לפעול, אנו ממליצים להיוועץ עם עורך דין עמית ורד בטלפון 03-9499555.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x